Centrum Kompetencji 5G
Czas wdrażania systemów radiowych 5 generacji, to nie tylko rewolucja dla operatorów sieci komórkowych i dla klientów indywidualnych, którzy dzięki nowym rozwiązaniom otrzymają szybszy dostęp do internetu. To przede wszystkim czas wdrażania licznych innowacyjnych technologii i rozwiązań skierowanych dla odbiorców przemysłowych. Niezawodna i szybka komunikacja umożliwi m.in. efektywne wykorzystanie sieci 5G w sterowaniu i zarządzaniu procesami produkcyjnymi i przyczyni się do rozwoju przemysłu 4.0. Możliwość efektywnej komunikacji z ogromną liczbą urządzeń w powiązaniu z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji stanowi natomiast podstawę dla rozwoju usług Internetu Rzeczy i wdrażania koncepcji inteligentnych miast.
Zmiany te otwierają także nowe możliwości rozwoju regionu. Powołane właśnie Centrum Kompetencji 5G PŁ, a przede wszystkim grono współpracujących specjalistów posiadających dostęp do unikatowych zasobów technicznych i narzędzi wspomagających projektowanie, będzie stanowiło zaplecze wspierające przedsiębiorstwa w pracy nad nowymi usługami i technologiami.
Powstająca jednocześnie na terenie Politechniki Łódzkiej sieci pilotażowa finansowana przez Ministerstwo Rozwoju, której uruchomienie planowane jest już w maju bieżącego roku, umożliwi z kolei wstępną weryfikację oraz realizację testów nowych usług oraz prototypów urządzeń.
Fotorelacja z konferencji naukowej pt.: WDROŻENIE TECHNOLOGII 5G W WOJEWÓDZTWIE ŁÓDZKIM ORAZ UTWORZNIE PORTALU KOMUNIKACYJNEGO 5G organizowaną przez Politechnikę Łódzką oraz Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, która odbędzie się w dniu 27.02.2020 r.
Cele projektu
Zgodnie z przyjętą Strategią Rozwoju Województwa Łódzkiego oraz dokumentem Strategia 5G dla Polski w którym Miasto Łódź jest rekomendowane przez Ministra Cyfryzacji jako pierwsze miasto do pilotażu i wdrożenia sieci 5G w Polsce. Wychodząc na przeciw lokalnym oczekiwaniom społecznym, Samorząd Województwa Łódzkiego wraz z Politechniką Łódzką zgodnie z podpisanym w dniu 16 września 2019 listem intencyjnym oraz zawartą umową z dnia 10 października 2019 powołano do życia Centrum Kompetencji 5G.
Celem podjętej współpracy są działania na rzecz społeczności lokalnej Województwa Łódzkiego podnoszące dostępność, wiedzę oraz kompetencje w zakresie nowoczesnych technologii skupionych wokół wdrożeń 5G. W ramach podjętych działań został stworzony Portal Informacyjno-Komunikacyjny, którego głównym zadaniem jest upowszechnianie wiedzy w zakresie: technologii 5G, korzyści wynikających z jej wdrażania w odniesieniu do gospodarki 4.0, uwarunkowań społecznych i środowiskowych, aktywnego wpierania edukacji oraz cyberbezpieczeństwa.